Instrukcja – mozaika kamienna

Instrukcja montażu - mozaika kamienna

Dziękujemy za zakup naszej mozaiki .

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami, które pomogą Państwu w prawidłowym zamontowaniu mozaiki i ułatwią jej użytkowanie.

Ponadto , zastosowanie się do naszych  wskazówek i zaleceń będzie warunkiem pozytywnego rozpatrzenia ew. reklamacji.

MOZAIKA KAMIENNA

PRZYCINANIE MOZAIKI:

 1. Mozaiki przytwierdzone są do siatki, którą można łatwo przycinać. Najlepiej jest wykonać cięcia na siatce montażowej a nie przycinać poszczególne kostki mozaiki. Przycinanie pojedynczych elementów mozaiki wymaga użycia profesjonalnych urządzeń do ciecia gresu lub kamienia   ( szlifierka kątowa z tarczą diamentową)
 2. Kostki mozaiki, które odpadły od siatki można ponownie na niej umieścić przy pomocy odpowiedniego kleju.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA I KLEJENIE MOZAIKI

 1. Przed przyklejeniem mozaiki należy odpowiednio przygotować podłoże tak, aby było: czyste, równe i stabilne. Wszelkie nierówności powinny zostać zniwelowane.
 2. Mozaiki kamienne ( marmur, trawertyn, piaskowiec, kwarc czy łupek ) należy kleić na zaprawach białych, elastycznych , szybkowiążących, przeznaczonych do układania w/w mozaiki.
 3. Podczas montażu mozaiki przy pomocy kleju należy ściśle przestrzegać instrukcji podanej przez producenta kleju aby nie uszkodzić mozaiki. Po przyklejeniu plastra powinno się niezwłocznie usunąć resztki kleju zarówno z powierzchni mozaiki jak i z narzędzi i rąk.
 4. Pozostawić bez użytkowania min. 24 godziny

SPOINOWANIE

 1. Przed wykonaniem spoinowania zaleca się wykonanie testu fugi na mniejszej powierzchni aby sprawdzić czy nie pojawiają się ew. przebarwienia.
 2. Powinno się używać spoin drobnoziarnistych przeznaczonych do mozaik.
 3. Fugowanie zaleca się wykonywać dopiero po całkowitym zawiązaniu się zaprawy klejowej , min. 5 dni po położeniu zaprawy. ( w przypadku fugi epoksydowej należy odczekać min. 7 dni a w przypadku fugi cementowej 5 dni ).
 4. Przed spoinowaniem mozaiki kamiennej należy zaimpregnować kamień aby nie doszło do odbarwienia mozaiki.
 5. UWAGA: Sugerujemy, aby przy stosowaniu fugi kolorowej lub fugi o intensywnych – kontrastowych barwach ( np. czarna fuga do białej płytki) wykonać próbę na małym fragmencie materiału i odczekać 3 dni w celu sprawdzenia efektu końcowego.
 6. Spoinę można kłaść równo z powierzchnią plastra bądź stosować jej częściowe wybierania.
 7. Do spoinowania powinno się używać pacy gumowej, miękkiej i bezwzględnie stosować się do instrukcji i parametrów podanych na opakowaniach spoiny.
 8. Po nałożeniu należy oczyścić powierzchnię mozaiki czystą gąbką i wodą oraz zostawić materiał na min. 24 godziny – bez możliwości użytkowania.

IMPREGNACJA

W celu zabezpieczenia mozaiki kamiennej zaleca się stosowanie preparatów ogólnodostępnych na rynku ale dedykowanych specjalnie dla tego rodzaju materiału.

PIELĘGNACJA

 1. Do pielęgnacji mozaik należy stosować środki bez właściwości ściernych, odpowiednie dla materiału
 2. Mozaiki czyścimy przy pomocy gładkich, delikatnych materiałów. Nie stosujemy środków na bazie chloru i kwasów.

UWAGI

 1. Mozaiki produkowane są z naturalnych surowców dlatego grubość oraz wielkość plastra może być zróżnicowana.( tolerancja od wymiarów podanych w katalogu wynosi +/- 2 % ).
 2. Należy zwrócić uwagę aby mozaika przeznaczona do jednego pomieszczenia była zamawiana z jednej partii.
 3. Przed montażem mozaiki należy upewnić się , ze zakupiony towar jest odpowiedniej jakości , w odpowiednim wymiarze i kolorze. Nie zastosowanie się do w/ w zaleceń nie stanowi podstaw do reklamacji.
 4. Ponadto mozaika powinna być zastosowana zgodnie z jej przeznaczeniem.
 5. Nie uwzględniamy reklamacji wynikającej z nieprawidłowego montażu mozaiki lub po zamontowaniu mozaiki.