Instrukcja – mozaika drewniana

Instrukcja montażu - mozaika drewniana

Dziękujemy za zakup naszej mozaiki .

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami, które pomogą Państwu w prawidłowym zamontowaniu mozaiki i ułatwią jej użytkowanie.

Ponadto , zastosowanie się do naszych  wskazówek i zaleceń będzie warunkiem pozytywnego rozpatrzenia ew. reklamacji.

MOZAIKA DREWNIANA

PRZYCINANIE MOZAIKI:

 1. Mozaiki drewniane zaleca się przycinać : piłką ręczną lub „wyrzynarką” a następnie szlifować brzegi elementów papierem ściernym.
 2. Otwory okrągłe wykonuje się wiertłem do drewna.
 3. Przycinanie mozaiki jest trudne i wymaga użycia profesjonalnych urządzeń do cięcia dlatego zaleca się takie projektowanie wzoru aby nie było konieczności przycinania poszczególnych elementów.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA I KLEJENIE MOZAIKI

 1. Przed przyklejeniem mozaiki należy odpowiednio przygotować podłoże tak, aby było: czyste, odtłuszczone, niepylące , równe i stabilne. Wszelkie nierówności powinny zostać zniwelowane. Optymalna temperatura to 20 C i wilgotność względna do 50%.
 2. Podłoże powinno zostać zagruntowane odpowiednim płynem gruntującym przy pomocy szerokiego pędzla lub wałka malarskiego. W pomieszczeniach o dużej wilgotności należy stosować grunt izolacyjny.
 3. W przypadku mozaiki drewnianej nie stosuje się montażu bezszczelinowego czyli : „ na styk”.
 4. Mozaiki należy kleić na zaprawach białych, elastycznych przeznaczonych do układania w/w mozaiki, zgodnie z wytycznymi producenta.
 5. Klej rozprowadza się przy pomocy szpachli zębatej ( grubość kleju – zgodna z zaleceniami producenta kleju) w ten sposób aby po jej przeciągnięciu po powierzchni kleju powstały równoległe bruzdy. Mozaiki przyklejamy na świeżo położony klej i dociskamy równomiernie.
 6. Miejsca styku płytek: naroża, łączenia ścian i podłóg powinno się uszczelniać fuga elastyczną( np. silikon) lub profilem łącznikowym. Silikonem należy również uszczelniać miejsca montażu elementów ( np. baterie) umieszczanych na powierzchni pytek.
 7. Plastry poszczególnych płytek mozaiki oddzielamy „krzyżykami”.
 8. . Po przyklejeniu plastra powinno się niezwłocznie usunąć resztki kleju zarówno z powierzchni mozaiki jak i z narzędzi i rąk.
 9. Pozostawić bez użytkowania min. 24 godziny.

SPOINOWANIE

 1. Przed wykonaniem spoinowania zaleca się wykonanie testu fugi na mniejszej powierzchni aby sprawdzić czy nie pojawiają się ew. przebarwienia.
 2. Zaleca się stosowanie spoin przeznaczonych do mozaik drewnianych
 3. Do spoinowania zaleca się używanie pacy gumowej.
 4. Spoinę można kłaść równo z powierzchnią plastra bądź stosować jej częściowe wybieranie
 5. Zostawić materiał na min. 48 godziny – bez możliwości użytkowania.

IMPREGNACJA

IMPREGNACJA DOT. WYŁACZNIE MOZAIK OLEJOWANYCH A NIE MOZAIK LAKIEROWANYCH.

 1. Przed impregnacja należy oczyścić drewno a następnie pokryć je odpowiednim olejem przeznaczonym do impregnacji drewna.
 2. Do malowania używa się miękkiej, delikatnej tkaniny lub pędzla. Impregnat rozprowadza się równomiernie na powierzchni mozaiki. W razie potrzeby kolejne warstwy oleju nakłada się w odstępie 24 h.
 3. Użytkujemy mozaiki po upływie 48 h.
 4. W celu zabezpieczenia mozaiki kamiennej zaleca się stosowanie preparatów ogólnodostępnych na rynku ale dedykowanych specjalnie dla tego rodzaju materiału.

PIELĘGNACJA

 1. Do pielęgnacji mozaik drewnianych należy stosować wyłącznie środki bez właściwości ściernych, żrących. Nie stosuje się preparatów z dodatkiem silikonu lub innych niewłaściwych środków chemicznych tylko te, odpowiednie dla drewna ,  zgodnie z załączoną instrukcją.
 2. Mozaiki czyścimy przy pomocy gładkich, delikatnych materiałów.
 3. Należy uważać aby na mozaikach nie dopuścić do zaschnięcia i pozostawienia środków czyszczących.
 4. Na powierzchni płytek zaleca się nie zostawiać resztek jedzenia, picia, gorących naczyń metalowych lub produktów umieszczonych w metalowych puszkach, pojemnikach itp.

KONSERWACJA:

 1. Mozaiki olejowane: należy stosować min. jedną warstwę oleju według zaleceń producenta.
 2. Mozaiki lakierowane: należy stosować min. dwie warstwy oleju według zaleceń producenta

UWAGI

 1. Mozaiki produkowane są z naturalnych surowców dlatego grubość oraz wielkość plastra może być zróżnicowana. ( tolerancja od wymiarów podanych w katalogu wynosi +/- 2 % )
 2. Należy zwrócić uwagę aby mozaika przeznaczona do jednego pomieszczenia była zamawiana z jednej partii.
 3. Przed montażem mozaiki należy upewnić się , ze zakupiony towar jest odpowiedniej jakości , w odpowiednim wymiarze i kolorze. Nie zastosowanie się do w/ w zaleceń nie stanowi podstaw do reklamacji.
 4. Ponadto mozaika powinna być zastosowana zgodnie z jej przeznaczeniem,
 5. Nie uwzględniamy reklamacji wynikającej z nieprawidłowego montażu mozaiki lub po zamontowaniu mozaiki.